DIGITÁLNI RODIČIA

Slovníček

AD BLOCKER

Pomocou profesionálneho blokovania reklám si užívatelia dokážu blokovať zobrazenia reklám vo vyhľadávačoch ako Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari a Opera.

AD/ ADVERTISEMENT

V preklade je to reklama. Reklama sa považuje za verejnú komunikáciu, ktorá propaguje produkt, službu, značku, udalosť, …. 

AI

[ej aj]– z ang. „Artificial Intelligence” je skratka pre umelú inteligenciu – je schopnosť zariadenia prejaviť schopnosti podobné človeku, ako sú uvažovanie, učenie, plánovanie a tvorivosť. 

ALEXA

je virtuálna asistentka založená na umelej inteligencií od spoločnosti Amazon. Dokáže rozpoznať hovorené príkazy a potom odpovedá naspäť. Zisti vám potrebné informácie, odpovie na vaše otázky, ovláda vaše spotrebiče či vykoná určité úlohy, ako napríklad prehrávanie hudby. Ďalšími virtuálnymi asistentmi […]

ALGORITMUS

pri sociálnych sieťach ide o systém pravidiel, na základe ktorých sociálna sieť roztriedi obsah pre používateľa podľa toho, čo by pre neho mohlo byť alebo nebyť zaujímavé a na základe toho mu príspevok zobrazí alebo nezobrazí. Algoritmus každej siete sa […]

AR

[ej ár] – z ang. „augmented reality” (rozšírená realita) – obohatenie reality o digitálne prvky. Napríklad foťákom na mobile nasnímame budovu a následne sa nám objavia digitálne prvky o budove, napríklad s informáciami o budove. 

AR FILTERS

z ang. „Augmented Reality filters” sú filtre rozšírenej reality – umožňujú umiestňovať digitálne prvky a efekty do prostredia reálneho sveta a užívateľom poskytujú interaktívny zážitok. Filtre rozšírenej reality sú dostupné na sociálnych sieťach ako Facebook, Instagram, Tik Tok a Snapchat. 

ASAP

z ang. „As Soon As Possible” vyjadruje situáciu, v ktorej potrebujete niečo vybaviť promptne alebo naozaj rýchlo. 

ASMR

z ang. „Autonomous Sensory Meridian Response” – ide prevažne o fenomén zdieľaný vo forme videa na sociálnej sieti Youtube. Tvorcovia ASMR do mikrofónu šepkajú, poklepkávajú prstami po mikrofóne alebo prechádzajú nechtami po ňom, listujú stránkami kníh či jedia alebo mľaskajú. […]