Digitálna apokalypsa alebo nová realita? Učíme my deti alebo oni nás?
Predstavte si pútnika, ktorý sa uprostred horúcej púšte doplazí k rázcestníku. Jedna šípka ukazuje k vode, druhá k internetu. My, generácia odchovaná na analógových istotách, by sme neváhali ani sekundu – vybrali by sme si jednoznačne smer k vode. Mladí si vyberú internet. Tento rozdiel je kvôli stretu dvoch odlišných pohľadov vnímania reality.
Internet ako základná životná potreba (doslova)
Praktickosť, pragmatickosť, či nekompromisnosť práve to je logika dnešnej mladej generácie. Pri voľbe na púšti by bez zbytočného rozmýšľania volili internet namiesto vody. Prečo? „Predsa cez internet si môže človek objednať nie len vodu, ale rovno k nej aj hamburger a hranolky.“ Technológia sa preto nestáva pre nich len hračkou, ale aj prostriedkom prežitia. My sme v roku 1996 zažívali éru pripojenia, kedy nám modem pol minúty „pískal a chrčal“, aby nás pripojil na vzácnych 30 minút mesačne. Dnešné dieťa strávi na TikToku priemerne 90 minút denne. Tu vzniká pre nás doslova „digitálna apokalypsa“, ktorú prežívame ako koniec starého dobrého sveta. Práve pripojenie sa nestáva luxusom, ale štandardom v rámci fungovania sveta.
Keď hodinky neukazujú čas a telefón nie je na volanie
Skúste sa v triede štvrtákov opýtať, na čo slúžia smart hodinky. Budú nadšene rozprávať o telefonovaní, o hrách, o správach. Šokujúci moment nastane, keď v triede ani jedno dieťa neuvedie, že hodinky ukazujú čas. Podobná chviľa nastane aj s telefónmi. Dcéra známeho experta dostala iPhone a po chvíli ho reklamovala ako „pokazený“. Dôvod? Nebol pripojený na internet. Zariadenie bez siete sa stane pre ňu nefunkčným kusom kovu. A tá slávna zelená ikonka so slúchadlom? „Dnešné deti sa narodili do sveta, kde je nutný FaceTime. Zelená ikona je pre ne len ‚nejaká apka na telefonovanie‘, ktorú majú odsunutú na šiestej strane menu. Neexistuje totižto rozdiel medzi hovorom cez operátora, WhatsApp alebo FaceTime. Nepotrebujú „telefón“, potrebujú komunikačný kanál, kde je obraz štandardom, nie bonusom.
Veľká irónia: Kto koho vlastne skazil?
Často sme online hry vnímali ako hrozbu, ktorá by mala negatívny vplyv na mladých. Dnes však zisťujeme, že tieto hry naučili už dnešných úspešných manažérov a podnikateľov strategicky myslieť. Skutočnou obeťou digitálnej revolúcie sa tak nestala mladšia generácia, ale skôr tá staršia. Spadli doň bez prípravy a dnes podliehajú dezinformáciám a online nástrahám oveľa ľahšie než ich vnúčatá.
Schovávate sa za výhovorku „ja som analógový človek“ len preto, že sa bojíte učiť? Odmietať tento svet z pozície rodiča je nielen zbabelé, ale aj nezodpovedné.
„Nekradnite“ im mobil, schovajte im nabíjačku
Zobrať dieťaťu mobil z ruku je vyhlásením vojny. Preto ak chceme riešiť problém bez konfliktu, neberte mu mobil, ale schovajte mu radšej nabíjačku. Tento psychologický ťah je príkladom moderného spôsobu, ktorým podávate dieťaťu istú lekciu. Načo dieťa reaguje kreativitou, ktorú pri tomto momente vyvinie. Dieťa je tak schopné vystúpiť z električky a vrátiť sa domov z polcesty, len aby si nabil svoj telefón.
Objektív namiesto otcovej tváre
Mnohí rodičia moralizujú nad tým, že dvojročné deti chcú k jedlu mobil. Zabúdame však na kľúčový moment: Čo vidí novorodenec ako prvé po príchode na svet? Často to nie je tvár otca, ale zadná strana smartfónu, ktorým otec fotí a nakrúca, aby správu okamžite rozposlal cez Messenger či WhatsApp. Mobil je prítomný od prvej sekundy ich života, vidia ho to tožto neustále v našich rukách. Je pokrytecké očakávať, že deti nebudú vyžadovať nástroj, ktorý je pre nás zjavne tým najdôležitejším predmetom v miestnosti.
Nie sme dokonalí, sme v tom s vami
Cieľom digitálneho rodičovstva nie je dosiahnuť sterilnú dokonalosť bez obrazoviek. To je v dnešnej dobe nereálne. Cieľom je mať pred deťmi aspoň malý náskok vo vedomostiach a chápať princípy, na ktorých ich svet stojí. Sme v tom spolu – s rovnakými pocitmi zlyhania a konečnými pocitmi úspechu.